Steril Kabinler

Genellikle Gıda Laboratuvarlarının Mikrobiyoloji bölümlerine kullanılan Ekim Kabinleridir. Bu amaç dışında başka bir çok alanda kullanılsa da bizim standartlarımız bu işlem üzerine geliştirilmiştir. Vertical ve Horizontal olmak üzere iki tipi olmakla beraber en çok tercih edilen tip Vertical olandır. Vertical tipte ön kısımda yukarı aşağı hareket eden manüel kontrollü emniyetli cam sistemi vardır. Hava üst kısımdan direk kabin içerisine dikey olarak üflenir. Horizontal tipte ise hava cihazın arka panelinden iç kısma üflenir. Bu tipte önünde cam sistemi yoktur ve açıktır.

Cihazın gönde bloğu ile tüm panelleri Galvaniz sacdan üretilmiş ve anti asit Epoxy boya ile boyanarak 200 derecede fırınlanmıştır. Çalışma tablası yüzeyi 304 kalite Paslanmaz çeliktir. Yan kısımlar ise sabit emniyetli camdır. Cihazın işlevi, direk oda atmosferinden aldığı havayı, üst veya arka haznesinde bulunan Karbon ve Hepa filtre sisteminden geçirilip, partiküllerden ayrıştırdıktan sonra iç haznesinde steril bir hava oluşturmasıdır. Kaba fitle ön filtredir. Hepa filtre ise Karbon filtreden geçen havanın içerisindeki partikülleri %99,998 oranında tutar. 2000 saat süreli ömrü vardır ve zaman kontrol sayacı ile izlenebilir. 

Ayrıca cihazımızın içerisinde buluna UV Lamba düzeneği ile bakteri ölümü gerçekleştirilir. Ayrıca Gün Işığı Lamba düzeneği de mevcuttur. Sisteme Opsiyonel olarak LPG veya benzeri yanıcı gaz musluğu ilave edilebileceği gibi Air Flow Alarm ve VAV kontrol ünitesi de takılabilir. Cihazın hava sirkülasyonunu sağlayacak kanal tip Vantilatör üst haznede, Kaba filtre ile Hepa filtre arasına monte edilmiştir. Kapasitesi 960 m3/h (+/-%10), hızı ise 300 ile 500 m/s dir.

Ayrıca Cihazımızın ön panelinde 220 V 16A Topraklı priz, Gün Işığı ve UV Lamba için Anahtarlar, Vantilatör Hız Anahtarı, Sigorta Kutusu ve sigortalar ile Hepa Filtre Zaman Sayacı bulunur. Steril Kabinlerimiz standart olarak Tezgah üstü tip olarak üretilir. İsteğe bağlı olarak ayrı bir ayak sistemi ile tezgahtan bağımsız kullanılabilir. Standart Kabin Yüksekliği 1300 mm dir. 750 mm ayak yüksekliği ile toplam yükseklik 2050 mm olur. Derinlik 750 mm, Genişlik ise 1300 mm dir. Bazı özel durumlarda 1000 mm ve 1800 mm eninde kabinler yapılabilir.

tr_TRTurkish