Saylangoz Tip Vantilatör
P 25 Saylangoz Tip Vantilatör Kapasitesi ve Ölçüleri

Ventilasyon Sistemleri

Ventilasyon Sistemi, Egzoz Tahliye Sistemlerinde kullanılan tüm Çeker Ocaklar, Draft Chamberler, Davlumbazlar ve Lokal Emicilerdeki kirli havayı tahliye etmek için, bu ünitelere bağlı olarak kullanılan fakat ayrıca kurulan Vantilatörler ile bunlara bağlı Egzoz borulamalarının genel tanımıdır. Buna göre Ventilasyon Sistemi;

  • Vantilatörler
  • Egzoz Boruları

olarak iki kısımdan oluşur. Kullanım özelliklerine göre farklı seçeneklerimiz vardır. Vantilatörler de Salyangoz Tip ve Kanal Tip olarak iki çeşittir. Salyangoz Tip vantilatörlerin gövde bloğu komple Polypropylen dir ve asit buharlarına karşı dayanımı yüksektir. Motorlar gövde bloğuna dışarıdan monte edildiği için tahliye edilen kirli gazlarla direk temas etmez ve tehlike oluşturmaz. Genellikle binanın çatısına veya dış duvarına monte edilir. Ağız çapları 100 /150 /200 / 250 / 315 olmak üzere 5 ayrı kapasitede olan bu vantilatörlerin hacimlerine göre motor kapasiteleri de farklıdır. Vantilatörlerin Model ve cinslerine emiş kapasiteleri 1100 m3/h ile 4300 m3/h arasında değişir. Kullanılacak ünitenin ve boru mesafesine göre seçilir ve sisteme aplike edilirler. Ağırlıklı olarak yüksek kimyasalların kullanıldığı Çeker Ocaklarda, Davlumbazlarda ve Draft Chamberler de kullanılır. Polypropylen Vantilatörlerde kullanılan motorlar Trifaze dolup, ayrıca kullanılacağı cihaz veya tezgahın üzerine ta kılacak Fan Kontrol ünitesi (Inverter) ile hava hızı kademeli olarak ayarlanabilir. Inverter ile ilgili açıklamalı bilgi, Çeker Ocakların Elektriksel Özelliklerinde, Fan Kontrol Sistemi bölümünde ayrıntılı olarak görülebilir.

PVC Kanal Tip Vantilatör

Kanal Tip vantilatörlerde PVC ve Galvaniz olmak üzere iki çeşittir. Ağız çapları 100 /150 /200 / 250 / 315 olmak üzere 5 ayrı kapasitede olan bu vantilatörlerin hacimlerine göre motor kapasiteleri de farklıdır. Vantilatörlerin Model ve cinslerine emiş kapasiteleri 255 m3/h ile 2300 m3/h arasında değişir. Kullanılacak ünitenin ve boru mesafesine göre seçilir ve sisteme aplike edilirler. Genellikle Az kimyasalların kullanıldığı sistemlerde tercih edilebilir. Bu tipteki motorlar monafaze dolup, ayrıca kullanılacağı cihaz veya tezgahın üzerine takılacak 5 kademeli Fan Kontrol ünitesi ile hava hızı kademeli olarak ayarlanabilir. Tüm vantilatörlerin çalışabilmesi için gerekli enerji kabloları Çeker Ocakların Elektriksel Özellikler bölümünde görülebilir.

Egzoz Boruları da Kullanım özelliklerine göre Spiral Kenetli Paslanmaz Çelik, Galvaniz, Polypropylen ve PVC olmak üzere 4 ayrı malzemeden yapılabilmektedir. Boru çapları 75 /100 / 125/ 150 /200 / 250 / 315 olarak yapılabilir. Borulamada kullanılacak Dirsek, Tee, Redüksiyon ve bileziklerde yine aynı malzemelerdendir. Egzoz boruları ile cihaz ve yine borularla ile vantilatörlerin birleştiği kısımlar Flexible bağlantı elamanı ile yapılır ve vibrasyon önlenir. Kanal tip vantilatörlerde boru mesafesi en fazla 5 m olabilir. Salyangoz tip vantilatörlerde ise boru mesafesi önemli değildir. 15 m ye kadar borulama yapılıp randıman alınabilir. Önemli olan vantilatör seçiminin doğru olmasıdır.

Salyangoz Tip Vantilatörde Montaj Şekilleri

tr_TRTurkish